Blue Glass Arrow.svg Mira tamién: á, à

Flag of Asturias.svg AsturianuEditar

  Nome comúnEditar

  Pronunciación y silabación: [ ˈa ]

  Homófonu: ha

femenín singular a; plural as

  1. (Escritura) Nome de la primer lletra del alfabetu llatín asturianu, representada por a.

  PreposiciónEditar

  Pronunciación y silabación: [ a ]

  Homófonu: ha

  1. Úsase pa introducir el complementu indireutu.
    • Regaló-y flores a la so moza.
  2. Úsase pa introducir un complementu direutu de persona.
    • Vi al to hermanu ayeri nel cine
  3. Úsase pa introducir un circunstancial de llugar pa indicar aú se va.
    • Marcho al bar; Va tolos martes a la consulta'l médicu
  4. Úsase pa introducir un circunstancial de llugar pa indicar aú ta daqué o daquién.
    • La farmacia que busques ta a trés cais d'equí
  5. Úsase pa introducir un suplementu, dependiendo del verbu.
    • Tocamos a 15 euros por persona pa pagar la cena; "dambos" equival a "los dos"
  6. Elementu compositivu de perífrasis y llocuciones preposicionales y alverbial.
    • a la vera de, al rodiu de; a esgaya, a vegaes

  Sinónimos

  Pallabres rellacionaes

  TraduccionesEditar

  CatalánEditar

  Pronunciación y silabación: [ ə ]

  PreposiciónEditar

  1. A (pa introducir un complementu indirectu).
  2. A,en (pa indicar llugar).


Lang-fr.gif FrancésEditar

  Pronunciación y silabación: [ a ]

(rexistru)

  Forma de verbuEditar

  1. Tercer persona singular del presente d'indicativu d'avoir.


Flag of Galicia.svg GalleguEditar

  Forma d'artículuEditar

  1. Forma femenina singular del artículu o.

  Forma de pronomeEditar

  1. Forma femenina singular del pronome o.


Lang-en.gif InglésEditar

  Pronunciación y silabación: [ ə ]

(rexistru)

  ArtículuEditar

  1. Un, que s'usa énte pallabra qu'emprima por soníu consonánticu.
    • a dog, a school, a university

  Otres formes

Lang-pt.gif PortuguésEditar

  Pronunciación y silabación: [ɐ]

  Forma d'artículuEditar

  1. Forma femenina singular del artículu o.

  Forma de pronomeEditar

  1. Forma femenina singular del pronome o.


Flag of Romania.svg RumanuEditar

  Forma d'artículuEditar

  1. Forma femenina singular del artículu xenitival al.

  PreposiciónEditar

  1. Úsase pa formar los infinitivos de los verbos.
    • a fi, a avea, a cânta, a traduce, a auzi, a coborî (ser, tener, cantar, traducir, oyer, baxar)